Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Subvencije privatnim investitorima: prednosti i mane

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 11 februar 2011 12:36
nataša
Da rezimiramo. Našim firmama, naročito bankama je administrativnim putem, dekretom vlade,zabranjeno da rade.
Te iste firme su date strancima. Uz firme, naročito banke, date su im i pogodnosti koje nemaju u svojim zemljama, ni slučajno, vezano za nadležnosti koje daju državi. Zatim su im dozvoljeni uslovi i načini poslovanja, na primer da određuju kamate i slično kojih nema nigde, ne samo u njihovim državama tj. Austriji, nego iste firme u "okruženju".
Sedamdesetak milijardi evra koji su ušli u Srbiju su tim načinima poslovanja prosto počišćeni.
Sada imamo nešto novo. Dinkić daje Gorenju tri miliona evra, a oni ulažu dva i devesto. Obezbeđuju administrativnim začkoljicama i državnim sufinansiranjem privilegovanu prodaju. Oslobođeni su plaćanja svega imaju samo pofit bez ikakvog rizika. Na taj način npr. Kandiju je zabranjeno italijanskim zakonom da posluje čak i sa strancima, jer se smatra da iza takvog, očigledno štetnog posla, van zdravog razuma, stoji mafijaški pritisak.
Preporuke:
0
0
2 petak, 11 februar 2011 12:44
Jasna Simonović
Nema druge nego postati inostrani investitor!? Pa dobiti sve na veresiju...
Samo ne znam da li će se vršiti kontrola da li je inostrani investitor zaista inostrani...a i ako je samo inostrani zašto smo mi domaći građani drugog reda?

(Da ne bude to kao sa Milanom Panićem kada je za potrebe "plenidbe" internacionalne Galenike postao "naš poreski obveznik"?!)

Dobar članak...nedostaje samo kritika građana...
Oni "jadni" ćute, ne daju da se obavi restitucija po pravdi, niti dovrše fondovi samoupravnog socijalizma po zakonu...ne daju da se oni koji su siromašni otarase "sirotinje" koja legalizuje nelegalne kuće, niti daju da se istaknu ljudi od znanja i profesije već kao da prolaze "pored - neću reći turskog jer je ružno - groblja"...
Sve najbolje
Preporuke:
0
0
3 petak, 11 februar 2011 12:57
Ružičasti panter
Prema autoru strane investitore treba privući "konkurentnim brzo rastućim tržištem, dobro uređenom institucionalnom infrastrukturom i poslovnim ambijentom, obrazovanom i kreativnom radnom snagom". Kako onda objasniti zašto strani investitori napuštaju svoje matične zemlje u kojima već postoje svi ti uslovi i zašto izmeštaju svoje pogone u Istočnu Evropu,Aziju, Afriku? Pa vrlo jednostavno. Jedino što interesuje strane investitore (koji su pobegli iz svojih uređenih zemalja) to je jeftina radna snaga, odsustvo sindikata i oslobađanje od poreza. Ukratko, kolonijalni status zemlje prijema.
Preporuke:
0
0
4 petak, 11 februar 2011 13:45
sava t.
Sledeće dve izjave su u potpunoj koliziji

Naša vladajuća takozvana elita ...je prihvatila pogrešan neoliberalni ekonomski program, u kome je sve prepušteno na milost slobodnog tržišta, a država je marginalizovana i potisnuta iz privredne sfere.


Vlada je bez bilo kakve rasprave donela Ured­bu o uslo­vi­ma i na­či­nu pri­vla­če­nja di­rekt­nih in­ve­sti­ci­ja po kojoj se značajna državna sredstva izdvajaju za (uglavnom) inostrane investitore. Državne subvencije iz budžeta po novootvorenom radnom mestu iznose od 2.000 do 10.000 evra,...


Osim ako neoliberalna ekonomija i komunizam nisu jedno te isto, a izgleda da jesu.
Preporuke:
0
0
5 petak, 11 februar 2011 14:50
Gde je tu logika
Zašto Fijat napušta Italiju i postaje strani investitor u Srbiji? Zašto Reno napušta Francusku i postaje strani investitor u Rumuniji? Zar u Italiji i Francuskoj- zemljama osnivačima Evropske unije - ne postoje svi institucionalni, infrastrukturni, pravni... uslovi potrebni za poslovanje? ovih kompanija?
Preporuke:
0
0
6 petak, 11 februar 2011 16:32
rb
"Naša vladajuća takozvana elita se posle 2000. godine nije posvetila izgradnji adekvatne institucionalne infrastrukture za tržišnu privredu, uspostavljanju vladavine prava i stvaranju optimalnih uslova za konkurenciju i dugoročno održiv privredni rast, nego je prihvatila pogrešan neoliberalni ekonomski program, u kome je sve prepušteno na milost slobodnog tržišta, a država je marginalizovana i potisnuta iz privredne sfere. Zbog toga, sada naša vladajuća takozvana elita i nije u mogućnosti da inostrane investitore privlači konkurentnim brzo rastućim tržištem, dobro uređenom institucionalnom infrastrukturom i poslovnim ambijentom, obrazovanom i kreativnom radnom snagom, nego to čini nakaradnim angažovanjem države kroz isplate subvencija iz budžeta."
Koliko god imao kritički odnos prema neoliberalnoj doktrini (a imam ga, i to u ne maloj meri), ove autorove stavove ne razumem. Upravo, ono za šta se on zalaže jeste neoliberalizam, a to što je radila vladajuća elita Srbije - to je ... nemam reči.
Preporuke:
0
0
7 petak, 11 februar 2011 21:49
JM
Gospodin autor teksta ne nudi nikakvo rešenje. Neka pronađe jedan argument ili adut za dolazak investitora u Srbiju.
-Kvalitetan kadar ? Nema ga, već je napustio zemlju pre 10 i 15 godina;
-Jeftina radna snaga ? Ima je mnogo više i mnogo jeftinije u drugim zemljama. Primer: O stručnosti Indijaca ne treba mnogo trošiti reči, uz to im je engleski gotovo kao maternji jezik, ima ih neograničeno i rade za manje para od Srba.
-Energenti? osim struje ih nema i potpuno smo zavisna zemlja od uvoza gasa i nafte.
ITD...
Mislim da je davanje para investitorima vrlo skupo, ali na žalost jedino rešenje za Srbiju. I to nije glavni problem Srbije, a o njemu se mnogo polemiše. Glavni problemi su namerno uništavanje resursa u poljoprivredi, kontrola kompletnih sektora privrede od strane partijskih ljudi, rasprodaja strateških i profitabilnih preduzeća, monopol na tržisštu itd.
Ni vlada ni njeni kritičari ne rade ništa osim najobičnijeg trućanja i mlaćenja prazne slame. Tekst je dokaz za to.
Preporuke:
0
0
8 subota, 12 februar 2011 11:04
Slučajni Prolaznik
Hirurški precizna analiza.
Preporuke:
0
0
9 subota, 12 februar 2011 18:12
Vladimir NS 1. deo
Vladajuća Koalicija za Srbiju bez KiM, odnosno interesne grupe vođene iz centara moći, imaju veoma opasnu retoriku. Od predsednika države, premijera pa redom svi ministri, svi govore o državi i njenoj imovin, preduzećima, nacionalnim resursima... kao da je to njihovo. Za bilo koji čin njihov samovolje i bezuman potez u Srbiji ne postoji pravno i političko telo koje to može da spreči. „Prodaćemo Telekom!“ I to je izrečeno tako „ko da im je ćaća Telekom stek`o“. Nema tu više razgovora. „Kršimo zakon, ali Telekom prodajemo! Da, i šta nam možete? A? Ajd` da vidimo? Šta? Pa ništa.“ I nasmeje se ministar ili premijer na konferenciji za štampu i ode sa govornice.
Preporuke:
0
0
10 subota, 12 februar 2011 18:13
Vladimir NS 2. deo
E, braćo i sestre, tako danas izgleda Srbija. Srbija je došla do tačke kada vlast nikome ne polaže račune osim svojim gazdama iz svetskih centara moći. A to se braćo i sestre zove kako? O.., o..., oku... , tako je braćo i sestre, OKUPACIJA. A sve kriminalne radnje, pljačka imovine države i njenih građana i stavljanje državnih i nacionalnih resursa u ruke stranaca zapakovane su u reči: privatizacija, dokapitalizacija, subvencija stranih investitora... Kako se javno mnjenje ne bi isuviše provociralo, nećemo okupatorima poklanjati nego ćemo investitore subvecionisati.
Preporuke:
0
0
11 subota, 12 februar 2011 18:54
Vlada
Kao i uvek, izvanredna, objektivna i oštroumna analiza. I kao i uvek, ljutite reakcije poslednjih mohikanaca i neoliberalnih vernika.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 13 februar 2011 15:37
Petrushin
JM, svaka cast! Kratko i jasno!

Profesor i dalje boluje od jugo-'komunizma' i etatizma.

Nikako da nam kaze kako se to kupuje tehnologija i dovodi jeftini kapital u Srbiju?

Nikako da ostavi neo-whatever i napise nam u brojkama i programski, sta to Srbija moze da ponudi Sviijetu, a da on to vec nema i jeftinije i brze i sa manje truda nego sto je to slucaj u Srbiji.

Njegovi svakodnevni povici da je "neoliberalizam" kriv za sve (kao da je prije njegove pojave bilo bolje?!) i da je dinar kriv za sve nase muke, su po malo (uz duzno postovanje) smijesni.
Nagla devalvacija dinar moze samo dosadasnje probleme da podigne za jos jedan stepen nagore, jer ce i ovi sto se premisljaju da li vredi bjezati u inostranstvo, pobjeci onog trenutka kad vide da ce i ovako nizak standard da ide nanize; da ce porezi neminovno biti veci; kupovna moc manja; socijalni nemiri veci; dugoovanja gradjanstva veca; elitizam i nepotizam neminovno veci...

Stabilnost valute je priritet svake ekonomije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner